Warsztaty historyczne

Od kilku lat regularnie jeździmy na zajęcia warsztatowe z historii Polski. Młodzież zwiedziła archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, pracuje na materiałach archiwalnych.
W październiku 2014 roku uczestniczyliśmy w wycieczce organizowanej przez IPN. Poznaliśmy fortyfikacje i bunkry z 1939 roku na Górnym Śląsku, które broniły dostępu do Polski przed wojskami III Rzeszy w 1939 r. Ten wyjazd był interesujący nie tylko dlatego, że mogliśmy zwiedzić takie miejsca, ale poznaliśmy historię tych żołnierzy, którzy spędzali tam całe dnie, żyli tam, patrolując granice i walcząc.

23 stycznia 2018 r.

Miejsce spotkania: "Przystanek Historia", IPN.
Temat: "Stan wojenny w Polsce".

18 grudnia 2017 r.

Kolejny wyjazd do IPN w Katowicach fakultetu historycznego pod opieką p. Marii Lekki. Tym razem w innym miejscu na "Przystanku Historia".
Temat intrygujący: "Sztuka w służbie propagandy".
Uczniowie poznali mechanizmy i metody wykorzystywania artystów i ich dzieł do propagowania ideologii komunistycznej.

15 listopada 2017 r.

Historyczny fakultet klas drugich i trzecich udał się do katowickiego odziału Instytutu Pamięci Narodowej na warsztaty z historii współczesnej Polski. Młodzież zwiedzała archiwum z teczkami wytworzonymi przez Służby Bezpieczeństwa, następnie poznawała metody działania tej agentury w zakresie inwigilacji i kontroli obywateli. Młodzież pracowała na oryginalnych dokumentach.

Było to niezwykle interesujące i pasjonujące wydarzenie. Kolejne spotkanie planujemy na 18 grudnia.

4 czerwca 2017 r.

Fakultet historyczny klas drugich i trzecich wziął udział w niezwykłych warsztatach historycznych na terenie aktualnego aresztu śledczego w Katowicach. Warsztaty prowadziła p. dr Banaś z IPN. Areszt śledczy jest nadal czynny. Młodzież mogła wejść do środka, niektóre sektory i korytarze mogła zwiedzić. Było to ogromne przeżycie, ponieważ miała fizyczny kontakt z więźniami. Musiała zachować szczególną ostrożność i dyplomację w swoim zachowaniu, aby nie wywołać napięcia na terenie więzienia.
Zajęcia odbywały się na terenie więziennej kaplicy. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się, że w okresie stalinowskim ten areszt był główną katownią dla śląskich działaczy antykomunistycznych, a w okresie okupacji areszt był prowadzony przez Gestapo, które przetrzymywało tutaj także działaczy polskich oraz tzw. krnąbrnych duchownych.

Zajęcia zrobiły ogromne wrażenie, zwłaszcza że to miejsce jest nadal więzieniem i należało zachować szczególne środki ostrożności.

8 grudnia 2015 r.

Kolejne spotkanie w IPN. Nasz ulubiony wykładowca dr Kornelia Banaś tym razem odkryła przed nami kulisy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13.12.1981 r.

Kolejne spotkanie planujemy w styczniu 2016 r. Tym razem zaprosiliśmy panią Doktor do nas do szkoły.

24 listopada 2015 r.

W tym roku szkolnym pierwszy raz 24 listopada uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych w IPN w Katowicach. Temat, którym zajmowalismy się to metody inwigilacji społeczeństwa polskiego przez służby bezpieki w PRL. Poznaliśmy okolicznonści tworzenia się pierwszych wolnych związków zawodowych na Górnym Śląsku.

16 października 2015 r.

Mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w uroczystościach jubileuszowych z okazji 15 lat działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Nasze Liceum znalazło się w gronie wyróżnionych szkół, które podjęły się pracy na rzecz krzewienia wiedzy o historii Polski XX wieku oraz współpracy z IPN.

podziękowanie

Uroczysta gala wręczenia nagród połączona była z niezwykłym występem młodzieży z ZSO nr 2 z Rudy Śląskiej, zaprzyjaźnionym i ściśle współpracującym z IPN w Katowicach.

© LO Gilowice